تابلوهای حروف برجسته از کارآمدترین انواع تابلوهای تبلیغاتی هستند که در دنیای تجارت و کسب‌وکار مدرن طرف‌داران زیادی پیدا کرده اند و برخی را نیز به این کار گماشته‌اند که خود، سازنده این تابلوها باشند و با تولید این تابلوها با یک تیر، دو نشان بزنند و تبلیغاتی گیرا برای تجارت خود با ارائه تابلوها داشته باشند. حال باید از چگونگی برجسته‌کردن این حروف بر روی تابلوهای تبلیغاتی سخن بگوییم و در این مقاله شما را با روند ساخت و تولید تا نصب و راه‌اندازی و آشنایی با تابلوهای حروف برجسته همراهی می‌کنیم.

تابلوهای حروف برجسته

متریال اصلی

انواع تابلوهای ذکر شده به طور معمول از فلز ساخته می‌شوند و به طور خاص باید گفت که این حروف برجسته هستند که از جنس فلز بر روی متریال دیگر نیز می‌توانند به کار برده شوند. در این تابلوها می‌توان از چندین شیوه استفاده کرد و با ترکیب آن ها تابلویی را خلق کرد که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند؛ به طور خلاصه از تلفیق صنعت و هنر می‌توان آثاری منحصربه‌فرد را تولید کرد.

تعریف حروف برجسته

در تعریف این تابلوها باید گفت که حروف برجسته به کار برده شده در این تابلوها از دو بخش تشکیل می‌شوند که با انواع دستگاه‌های برش مدرن به شکل نهایی بر روی تابلوها نصب می‌شوند. قسمت اول همان لبه بیرونی حروف است و قسمت دوم رویه حروف است که همین دو بخشی بودن باعث ایجاد برجستگی و عمق بر روی این حروف و کل تابلو می‌شود. در اصل این حروف از ضخامت و قطر بیشتری نسبت به لایه زیرین برخوردار است به حدی که هر بیننده‌ای این برجستگی را متوجه می‌شود.

نورپردازی

امروزه در انواع این تابلوها از لامپ‌های به‌اصطلاح smd و یا مهتابی استفاده می شود که نسبت به نورپردازی‌های قدیمی‌تر که استفاده از لامپ‌های نئون بود بسیار شکیل‌تر و دارای نور پرقدرت­ تری هست چرا که لامپ‌های مهتابی، هم مصرف برق را کاهش داده‌اند و هم به زیبایی تابلو نهایی اضافه کرده‌اند.

انواع حروف برجسته

حروف برجسته تابلو چلنیوم، نئون پلاستیکی، فلزی مانند استیل، لنز لایت، لبه سوئدی و … از انواع متفاوت این حروف برجسته محسوب می‌شوند که در یک تابلو می‌توان از هرکدام از این ها استفاده کرد. در نوع اول حروف برجسته از این نوع آلیاژ که برگرفته از آلومینیوم است ساخته می‌شود چرا که دارای استحکام بسیار بالایی است و خاصیت دیگر آن ها این است که از یک نوار از جنس اسفنج برای درز این حروف استفاده شده که باعث می شود گردوغبار موجود در آلاینده‌های هوا به داخل نفوذ نکند.

نئون پلاستیکی

حروف برجسته پلاستیکی در تابلو های نئون پلاستیکی، از به‌روزترین این تابلوها هستند که دارای ظاهری فانتزی طور هستند؛ اما به دلیل جنس پلاستیک دارای استحکام کمی هستند. در توضیح باید گفت که در دو بخش تشکیل شده حروف برجسته از جنس پلکسی گلس استفاده می‌شود و همین امر مزایایی را به همراه دارد. به طور مثال سبب تابانده شدن یکسان نور در کل سطح تابلو می‌شود چرا که در لبه حروف برجسته از جنس پلاستیک استفاده شده است و انعکاس نور را منجر می‌شود.

حروف برجسته فلزی

البته این جنس امروزه از کارکرد افتاده است چرا که روش‌های بهتری جایگزین شده است؛ اما در کل باید گفت که لبه و رویه یعنی هر دو بخش حروف برجسته از جنس فلز هستند که این نوع فلز از استیل گرفته تا برنج و مس و اجناس دیگر را شامل می‌شود. درصورتی‌که در روش‌های جدیدتر تنها لبه حروف از یک نوع جنس خاص است. یکی از معایب پیش رو در این نوع پوشش همانا رنگ‌آمیزی است که نمی‌توان فلزها را به رنگ دلخواه درآورد؛ بلکه تنها می‌توان از رنگ زمینه آنها استفاده کرد که اغلب رو به قرمزی می‌روند.

لنز لایت

نام دیگر این حروف برجسته در بازار لاس‌وگاس است که می‌توان گفت از امریکا نشئت‌ گرفته است و به شیوه تابلوهای آنجا کار می‌شود. شیوه ساخت این تابلوها بدین شکل است که در حروف برجسته از لامپ‌هایی مخصوص که تنها 12 یا 24 ولت هستند استفاده می‌شود و به‌راحتی برای هر حرف می‌توان از رنگ و نور دلخواه استفاده کرد و تابلو را با رنگ‌بندی متفاوت تولید کرد.

آشنایی با تابلوهای حروف برجسته

ترکیب استفاده از حروف برجسته

با ترکیب انواع حروف برجسته می‌توان در صنعت تابلوسازی تحولی شگرف را پدید آورد. البته این نوع می‌تواند از ترکیب متریال‌های متفاوت مانند پلاستیک، فلزات، پلکسی‌ها و غیره باشد که حتی طراحی‌های حروف را نیز می‌توان از ابتدا از ترکیب نوع فونت نیز استفاده کرد و طرحی جدید را پدید آورد.

حروف برجسته لبه سوئدی

این حروف عمدتاً از جنس آلومینیوم هستند که پلکسی‌های به‌کاررفته در حروف دقیقاً در یک راستا با آلومینیوم و در قسمت بالای آن ها به کار برده می‌شوند. از این نوع حروف برجسته می‌توان برای نقوش نیز استفاده کرد. بدین منظور که در طرحی که برای یک تابلو مغازه استفاده می‌شود و علاوه بر حروف دارای نقوشی نیز هست، این روش سودمند است.

روند ساخت حروف برجسته

برای پیاده‌کردن یک طرح بر روی یک تابلو در ابتدا باید حروف برجسته ­ای که سفارش داده شده است را طراحی کرد و سپس به مرحله برش و نصب رسید. در این مرحله با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری که برای طراحی وجود دارند، طرح موردنظر را پیاده کرده و پس از جلب رضایت از سمت مشتری نسبت به تولید آن اقدام می‌شود.

رنگ‌بندی حروف برجسته

همان‌طور که می‌دانیم رنگ‌ها بر افراد تأثیرات متفاوتی دارند و البته در روان‌شناسی رنگ‌ها باید به نکاتی توجه کرد که به طور مثال برای کدام مکان می‌توان از رنگ مناسب جهت نام آن مکان برای تولید تابلو حروف برجسته استفاده کرد تا بتواند تأثیر بسزایی در تبلیغات مورد هدف داشته باشد؛ بنابراین انتخاب رنگ‌ها در حروف برجسته تصادفی نیست و خود یکی از عوامل مؤثر در روند ساخت یک تابلو به‌حساب می‌آید. به این معنی که رنگ‌ها متناسب با فضای درونی مکان‌ها انتخاب می‌شود.

صحبت پایانی

نکته مهمی که در این مقاله حائز اهمیت است معرفی مجموعه خدماتی رساسروش است که در زمینه ساخت تابلوهای حروف برجسته فعالیت مداوم دارد و می‌تواند آینده‌ای روشن را در طیف این دسته از تابلوها به منصه ظهور برساند و جای پای خود را در این رسته به‌خوبی حفظ کند. چرا که از کادری مجرب و توانا برخوردار است که هرکدام به‌خودی‌خود در رده شغلی خود توانمند به‌حساب می‌آیند.

فهرست
Call Now Button