ترفندهای نحوه نصب تابلو حروف برجسته که باید بدانید

فهرست مطالب

تابلوهای حروف برجسته، نوعی از تابلوهای تبلیغاتی هستند که با استفاده از حروف برجسته ی سه بعدی ساخته می شوند و به دلیل زیبایی و جذابیت ظاهری، کاربرد گسترده ای در مغازه ها، فروشگاه ها، شرکت ها و … پیدا کرده اند. اگر قصد دارید تابلو حروف برجسته ی خود را نصب کنید، این مقاله به شما کمک می کند تا این کار را به آسانی و به درستی انجام دهید.

تابلو حروف برجسته چیست؟

در دنیای پر هیاهوی تبلیغات، جلب توجه مخاطب حرف اول را می‌زند. یکی از راه‌های موثر برای این کار، استفاده از تابلوهای حروف برجسته است. در این روش، نوشته‌ها به صورت سه‌بعدی و برجسته ساخته می‌شوند و از جنس‌های مختلفی مانند فلز یا پلاستیک می‌توان برای ساخت آنها استفاده کرد.

روش رایج برای برجسته سازی حروف، استفاده از لبه‌های آلومینیومی و سطحی از جنس اکرلیک است. این نوع تابلوها به دلیل زیبایی ظاهری و دوام بالا به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: نکات ایمنی نصب تابلو پشت بام

نکات نصب تابلو حروف برجسته

طریقه نصب تابلو حروف برجسته

نصب حروف برجسته چلنیوم، برخلاف تصور عموم، کار چندان پیچیده‌ای نیست. این حروف نوعی زیرسازی دارند که معمولاً از جنس PVC ساخته می‌شود.

قبل از شروع کار، یک پلات از طرح مورد نظر خود با جنس کاغذی تهیه کنید.

 1. پلات را به کمک چسب کاغذی یا هر نوع چسب نواری دیگر، در محل دقیق نصب فیکس کنید. دقت کنید که پلات کاملا تراز و شاقول باشد.
 2. زیرسازی ها را به صورت تک تک روی پلات قرار دهید. از درستی محل قرارگیری هر قطعه زیرسازی اطمینان حاصل کنید.
 3. پیچ‌ ها را به طور کامل سفت نکنید تا بتوانید قبل از بستن روکش، کاغذ پلات را از زیر آن خارج کنید. تمام اجزای زیرسازی را روی نما سوار کنید. بعد از اتمام زیرسازی، پلات را جدا کرده و تمام پیچ‌ ها را محکم کنید.
 4. در تابلوهای دارای نورپردازی SMD، برای هدایت سیم‌های SMD از زیرسازی به پشت تابلو، نیاز به ایجاد سوراخ‌هایی در زیرسازی است.
 5. پس از انجام این کارها، نوبت به اتصال سیم‌ها به یکدیگر می‌رسد. توجه داشته باشید که SMDها به طور معمول با ولتاژ 12 ولت کار می‌کنند و به هیچ عنوان نباید به برق شهری وصل شوند. برای روشن کردن آنها باید از ترانس سوئیچینگ استفاده کنید.
 6. همانند لامپ‌ها، SMDها نیز دارای پایانه‌های مثبت و منفی هستند. با این حال، برعکس وصل کردن برق ترانس به آنها آسیبی نمی‌رساند.
 7. در این مرحله باید از ترانس انشعاب‌هایی بگیریم به گونه‌ای که سیم‌های مثبت و منفی از پشت تمام حروف عبور کنند. برای این کار، ابتدا باید محل دقیق عبور سیم‌ها از پشت حروف را مشخص کنیم. سپس، با استفاده از سیم‌های مناسب، از ترانس به این نقاط انشعاب می‌گیریم. دقت کنید که سیم‌های مثبت و منفی را به درستی از یکدیگر تفکیک کنید. در مرحله نهایی، برای اطمینان از روشن بودن تمامی SMDها، ترانس را روشن می‌کنیم.
 8. در ابتدای کار، باید محل مناسبی برای ترانس انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که ترانس باید در جایی نصب شود که از بارش باران و بارندگی در امان باشد.
 9. پس از قرار دادن ترانس در محل مناسب، نوبت به نصب روکش حروف می‌رسد. روکش حروف می‌تواند از جنس چلنیوم ساده یا چلنیوم پانچی باشد. برای نصب روکش، هر حرف را به تنهایی روی زیرسازی مخصوص آن قرار داده و پیچ‌های کناری را محکم می‌کنیم.

با تکمیل مراحل بالا، نصب تابلو چلنیوم شما به پایان می‌رسد. حال تابلو آماده‌ی نمایش و روشن شدن است.

طریقه نصب تابلو حروف برجسته

نکات نصب تابلوهای حروف برجسته

نصب حروف تابلو مغازه ظرافت‌های خاص خود را دارد و برای دستیابی به نتیجه‌ای مطلوب، رعایت نکاتی ضروری است. در این میان، به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • ارتفاع محل نصب تابلو را به دقت در نظر بگیرید. تابلو باید در ارتفاعی نصب شود که به خوبی قابل مشاهده باشد و خواندن نوشته‌ها به راحتی امکان‌پذیر باشد.
 • الگو را به درستی در محل مورد نظر قرار دهید. دقت کنید که هیچ‌گونه انحراف یا ناهماهنگی در جایگیری آن وجود نداشته باشد.  از قرار دادن حروف به صورت وارونه خودداری کنید. حروف باید به طور صحیح و خوانا در الگو قرار بگیرند.
 • پس از نصب تابلو ، جداسازی روکش محافظ آن ضروری است. این روکش برای محافظت از تابلو در طول حمل و نقل و نصب استفاده می‌شود، اما اگر پس از نصب باقی بماند، به چلنیوم می‌چسبد و جداسازی آن دشوار و غیرممکن می‌شود. قرار گرفتن روکش محافظ در برابر نور خورشید این چسبندگی را تسریع می‌کند.
 • قبل از سفت کردن کامل پیچ‌ها، حتماً مطمئن شوید که کاغذ پلات از زیرِ روکش حروف خارج شده است. در غیر این صورت، با بستن کامل پیچ‌ها، کاغذ پلات در جای خود گیر کرده و خارج کردن آن غیرممکن یا بسیار دشوار خواهد شد.
 • تمام زیرسازی های لازم را به درستی روی نما نصب کنید. دقت کنید که زیرسازی ها به طور کامل و محکم در جای خود قرار گرفته باشند.
 • در هنگام کار با تابلوهای نورانی، برای هدایت سیم‌های SMD از زیرسازی به پشت تابلو، می‌بایست سوراخی در زیرسازی ایجاد کرد. این کار به منظور عبور سیم‌ها و اتصال آن‌ها به بخش پشتی تابلو انجام می‌شود.

میتوانید برای نصب تابلو موردنظر خود از خدمات تابلوسازی رساسروش هم کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up